CHEMICKÝ PRVEK
Chemický prvek
Chemický prvek označujeme skupinu atomů, které mají shodný počet protonů (tedy protonové číslo). Z experimentů bylo zjištěno, že atom se navenek chová jako elektricky neutrální částice. Vzhledem k tomu, že proton i elektron jsou částice nesoucí elektrický náboj (náboj je nazýván jako elementární) stejné velikosti, ale opačného znaménka, můžeme usoudit, že atom obsahuje stejný počet protonů a elektronů (Vacík 1995)
Klasifikace prvků
Chemické prvky je možné rozdělit dle různých kritérií. Starší klasifikace vyplynula z pozorování podobných vlastností jistých prvků, prvky podle ní dělíme na kovové (kovy), nekovové (nekovy) a přechodnou skupinu mezi těmito mezními skupinami tvoří polokovy.
Modernějším způsobem klasifikace je dělení na základě struktury elektronového obalu na prvky bloku s, p, d a f.
Dalším rozdělením prvků je podle skupenství látek - pevné, plynné a kapalné.
Periodická tabulka
V 2. pol. 19. stol. bylo známo 63 prvků. Tyto prvky utřídil ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev, který prvky seřadil do přehledné tabulky – Periodické soustavy prvků.
Prvky lze třídit do skupin (svisle) nebo do period (vodorovně).
Periody se značí číslicemi 1-7 nebo písmeny K-Q. Z tohoto označení lze zjistit počet elektronových vrstev každého prvku.
Skupiny se dělí na hlavní (A) a vedlejší (B), oboje se pak dále dělí římskými čísly I-VIII. Z tohoto označení lze zjistit počet valenčních elektronů každého prvku.